Elektrobicykel alebo ako šliapať a príliš sa nezapotiť?

Potrebujete sa v hustej mestskej premávke veľmi rýchlo dostať z bodu A do bodu B? Ideálnym dopravným prostriedkom, s ktorým do cieľa prekľučkujete oveľa rýchlejšie ako autom a neuviaznete v zápche, je skúter. Ale čo si počať v prípade, že nemáte vodičák a nechcete cestovať preplneným autobusom alebo električkou? Čo tak kolo? Príliš vyčerpávajúce? Stavte na elektrobicykel – najlacnejší dopravný prostriedok, ktorý dokáže vyvinúť rýchlosť až 25 km/hod a ktorého prevádzka vás nebude stáť viac ako 0,20 eur na 100 km.

Skúter je štýlový, ale moderný elektrobicykel je nemenej sexy. Oproti skútru majú navyše množstvo podstatných výhod, ktoré si plne uvedomíte až momente, keď ho začnete vyžívať naplno. Žiadny vodičák, žiadny benzín a pokiaľ si pred cestou doprajete dve deci bieleho, neprídete o body. Pozor, problémom sa nevyhnete a pri jazde s viac ako raz promile alkoholu v krvi riskujete tučnú a v prípade nehody aj odňatia slobody. Vráťme sa však späť k nášmu hybridnému dopravnému prostriedku. Zmienili sme sa, že na riadenie nebudete potrebovať prilbu? Pre dámy, ktoré sa práve vrátili od kaderníka, bezpochyby skvelá správa.

Ale aby sme skútrom nekrivdili, oproti elektrobicyklom majú predsa len v niečom navrch. Sú výkonnejšie, rýchlejšie a pohybujú sa aj bez šliapania.

Ale čo je to vlastne elektrobicykel a ako funguje? V podstate ide o „prachobyčajné“ koleso, ktoré je však vybavené elektromotorom a akumulátorom. Po nasadnutí si zvolíte spôsob jazdy a buď budete šliapať sama, alebo s asistenciou elektromotora. Ten vám príde vhod predovšetkým pri jazde do kopca, ktoré zrazu zdoláte oveľa ľahšie ako kedykoľvek predtým. Na to, aby sa elektromotor aktivoval, je však potrebné aktívne šliapanie. Bez neho akumulátor koleso rozhýbe do rýchlosti max. 6 km/hod.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová