Ako spoznáte, že už nemáte ďalej chudnúť?

Celé mesiace sa snažíte zbaviť nadbytočných kíl, a keď sa priblížite vysnívanej váhe, neviete ako s tým naložiť? Väčšina ľudí sa obáva jo-jo efektu, majú strach, že ťažko zhodené kilá opäť naberú. Alebo nevie, ako si novú hmotnosť udržať, čo robiť, aby váha neklesala, ale ani nestúpala. Riešenie nie je nijako zložité.

Predovšetkým by ste mali počúvať svoj vlastný organizmus. Pokiaľ sa zastavíte na nejakej hmotnosti a ani napriek všetkej snahe vám nejde chudnúť ďalej, mali by ste na niekoľko mesiacov zaradiť tzv. udržiavací režim. To znamená, že si denne pridáte cca 10 -20% energie vo forme komplexných sacharidov, napr. celozrnného pečiva. Potom záleží len na vás, či sa vrátite k zhadzovaniu kíl alebo si budete chcieť svoju váhu udržať. V tom prípade už nebude reč o diéte a chudnutí, ale o zdravom životnom štýle.

Ďalšou vecou je, ako spoznať, že už máte optimálnu váhu. V prvom rade musíte byť spokojní sami so sebou. Dať si úplne reálne ciele. Nie je nutné ani zdravé dostať sa do veľkosti modeliek. Nejde určiť, koľko by mal kto vážiť. Ani známy index BMI nie je príliš presný. Je totiž založený na štatistike. Hlavné je, aby ste sa cítili dobre. Sústreďte sa skôr na zdravý spôsob života, než na čísla na váhe.

A ako sa vyhnúť tomu strašiaku v podobe jo-jo efektu? Tiež to nie je žiadna veda. Vďaka svojej usilovnosti ste dokázali zatočiť s nadváhou, tak zvládnete aj jej udržanie. Určite ste museli nahradiť staré zvyky novými, tak u nich jednoducho zostanete. Nemusíte si nejako drasticky strážiť každé sústo a každú voľnú chvíľku tráviť na rotopede, stačí si zachovať navyknuté spôsoby stravovania a udržať trochu pohybovej aktivity. A hlavné je počúvať svoje telo, určite vám dá znamenie, že sa treba zase trochu strážiť.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová