Čo na opary? Prezradíme vám, ako na nich!

Každý z nás určite čas od času zápasí s nepríjemným pľuzgierikom na pere či v ústach. Opary bývajú obvykle vyvolávané vírusom herpes simplex. Často ich možno rozpoznať ešte skôr, než sa opticky prejavia, a to svrbením, pálením či mravčením postihnutej oblasti. Po týchto prvotných príznakoch sa vytvorí pľuzgierik, ktorý po nejakom čase praskne, zhnedne a potom spadne. Celý tento proces nebýva dlhší ako 10 dní.

Ak sa objaví opar, znamená to, že je niečo v neporiadku

Musíme myslieť na to, že opary sú vysoko infekčné. Preto sa v tom čase s nikým nepáčime, denne si meníme uterák a držíme si odstup od malých detí. Zvlášť novorodenec či dojča by mal s prípadnou nákazou vážne problémy. Vytvorenie oparu by sme mali vnímať ako signál nášho tela, že sa niečo deje. Napospol nás upozorňuje na oslabenie organizmu. Preto je potrebné sa zamerať na celkové posilnenie imunitného systému. Ak sa vám nechce používať prípravky z lekárne, či už na tú imunitu alebo priamo na opary, možno si pomôcť aj prírodnou cestou.

Opary na perách – liečba po domácky

V súvislosti s posilnením imunity sa často spomína echinacea. Z jednej lyžičky jej koreňa, po lyžičkách kvetu bazy, kvetu lipy, jahody a dvoch kúskov koreňa sladkého drievka ľahko vytvoríte posilňujúci čajík. Stačí uvedené byliny preliať pol litrom vriacej vody a nechať lúhovať. Po 15 minútach precediť a popíjať v priebehu dňa po 4 - 6 týždňov. Podobne vám poslúži aj zázvorový čaj. Dve lyžice nastrúhaného koreňa prelejete pol litrom vriacej vody a opäť po 15 minútach precedíte, ochutíte citrónovou šťavou a medom. Docela ľahko si môžete pripraviť aj prvú pomoc na ošetrenie oparu. Dve lyžice kvalitného sypaného zeleného čaju zalejte pol litrom vriacej vody. Po 30 minútach sceďte, nalejte do tvorítok na ľad a zamrazte. Na boľavé miesto si priložte kocku takého ľadu a nechajte ju tam do roztopenia. Ako dezinfekciu použite 1,5 lyžice šalvie preliate 2dl 60% liehu, denne pretrepávajte, po dvoch týždňoch preceďte a potierajte opar 5x denne.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová