Zatočte s nepríjemnými slnečnými lúčmi v interiéri

Trápia vás ostré slnečné lúče a premýšľate nad vhodným tieniacim systémom? Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovujú klasické interiérové ​​žalúzie a radi by ste svoju domácnosť vylepšili niečím exkluzívnejším, stavte na vonkajšie žalúzie alebo rolety. Zaujíma vás, aké sú ich výhody?

Prečo chcieť vonkajšie žalúzie?

Vonkajšie žalúzie sa tešia značnej obľube a patria medzi najpoužívanejšie exteriérové ​​tieniace prvky vôbec. Umožňujú plynulú reguláciu prirodzeného svetla – lamely je možné naklopiť do ľubovoľného uhla a postarajú o to, aby slnečné žiarenie dopadalo len tam, kde naozaj chcete. Zároveň zamedzí nepríjemným odleskom a zaistí ochranu vašich očí i zariadení pred UV žiarením. Ďalšie výhody exteriérových žalúzií spočívajú v regulácii teploty. Vďaka vonkajším žalúziám v lete znížite náklady za prevádzku klimatizácie. Za zmienku stojí aj elegantný vzhľad, ktorý pozdvihne estetickú hodnotu objektu. Žalúzie možno jednoducho inštalovať do okien, ale aj na terasu, verandu alebo do altánku. Kvalitné lamely odolajú aj veľkým teplotným výkyvom a vďaka automatickému režimu sa samy prispôsobia aktuálnemu počasiu. Veterná automatika zase zaistí, aby sa žalúzie samé vytiahli v momente, kedy by mohlo dôjsť k poškodeniu kvôli silnému vetru.

Prečo chcieť predokenné rolety?

Ďalším variantom efektívneho tienenia sú exteriérové ​​alebo predokenné rolety. Aj tie ponúkajú hneď niekoľko funkcií, pričom primárne zamedzujú vniknutiu nadmerného množstva slnečného žiarenia. Zároveň však slúži ako protihluková a tepelná bariéra. Pokiaľ nemôžete v kľude relaxovať kvôli príliš hlasnému hluku z ulice, potom by vaša voľba mala padnúť práve na exteriérové ​​rolety. V praxi dokážu znížiť hladinu hluku až o 7 db. Exteriérové ​​rolety vám navyše pomôžu znížiť aj náklady za teplo. Ak zvolíte hliníkové lamely s výplňou z termoizolačnej peny, zachránite až 70 % energie, ktorá by inak okennými otvormi unikla von. Ročná úspora môže dosiahnuť až niekoľko desiatok tisíc korún. V priebehu letných mesiacov zase ušetríte za klimatizáciu, pretože rolety zabránia nadmernému prehrievaniu. A ani tým výhody predokenných roliet nekončia. Nemenej zaujímavý je aj bezpečnostný faktor – lamely z extrudovaného hliníka odolajú prudkému prívalovému dažďu, víchrici aj krúpam. Navyše skomplikujú život prípadnému nepozvanému hosťovi, ktorý by sa chcel dostať do vášho obydlia oknom. Predokenné rolety sú dobrou voľbou aj z estetického hľadiska. Podobne ako vonkajšie žalúzie, aj v ich prípade sa budete môcť vybrať medzi ľubovoľnou farbou lamely, ale aj farbu schránky s vodiacimi lištami. A čo sa týka manipulácie, je len na vás, či sa v rámci úspory uspokojíte s ručným pohonom, alebo sa rozhodnete pre komfortné elektrické ovládanie. Možnosť regulácie všetkých lamiel v dome z pohodlia vášho kresla je lákavá, alebo nie?

Publikované: 06. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová