Kedy sa chudne lepšie – v lete alebo v zime?

Chudnutie a formovanie postavy je pre mnoho žien „nekonečný“ príbeh. Niektoré dámy tvrdia, že sa im chudne oveľa lepšie v zime, iné zase nedajú dopustiť na teplé letné mesiace. Oba pomyselné tábory sa vyhovárajú na počasí, ale aj na odlišné fungovanie organizmu. Skutočne ideme na dva rôzne režimy, alebo je to mýtus a všetko je úplne inak?

Podľa odborníkov metabolizmus funguje stále rovnako a naozaj nezáleží na tom, či vonku leje ako z kanvy, alebo intenzívne svieti slniečko. Vplyv má iba množstvo svalovej hmoty – ak sa vám podarí zvýšiť jej podiel v tele, bude váš metabolizmus rýchlejší (a naopak). Dôvody, prečo v zime väčšina ľudí priberá, sú logické:

V chladných mesiacoch nás telo nabáda k zvýšenej konzumácii jedla, z ktorého potom telo získava energiu vo forme tepla. Automaticky si vyberáme teplé a kaloricky bohaté jedlá, kvôli ktorým rýchlejšie priberáme a všetko umocňuje aj nedostatok pohybu – v zime totiž netrávime toľko času športovaním a radšej sa zababušíme do teplej deky pri televízii. Jedlo nám navyše pomáha zahnať zlú náladu a stres, ktorý spôsobuje nedostatok slnečných lúčov. Ak ho chcete aspoň do istej miery vykompenzovať, navštívte solárium Praha. Práve tu si totiž príjemné pocity, ktoré zažívate pri opaľovaní, pripomeniete vďaka vysoko výkonným a maximálne bezpečným strojom.

Ďalší z dôvodov zimného priberania má psychologický pôvod - prečo sa snažiť rýchlo schudnúť, keď naše špíčky dômyselne skrývajú kabáty, nadukané zimné bundy a svetríky?

Metabolizmus svoje tempo nemení, všetko je len o vnútorných pocitoch a o životnom štýle. V lete máme oveľa viac príležitostí na pohyb, preferujeme ľahší jedálniček a viac pijeme. Podiel svalovej hmoty stúpa vďaka zvýšenej fyzickej aktivite a metabolizmus sa mierne zrýchli. Samotné počasie ale skutočne za nič nemôže.

Chudnutie však nemusí byť ľahké ani počas leta a môže nám ho skomplikovať hneď niekoľko faktorov:

  • nepravidelná strava
  • alkohol
  • zmrzlina
  • málo vody (dehydratácia)

Kvôli horúčave sa môže dostaviť nechuť do jedla a často všetko doháňame večer. Majte preto na pamäti, že úplným základom efektívneho chudnutia je pravidelný prísun jedla. A čo sa týka alkoholu, ten naopak pocit hladu umocní a odstráni zábrany. Počas početných letných grilovačiek a osláv sa preto majte na pozore.

Rada na záver znie - nevyhovárajte sa na počasie a starajte sa o svoju postavu po celý rok. Dodržujte pravidelný prísun stravy a pokiaľ vám počasie zatrhne vonkajšie aktivity, zamierte do najbližšieho fitka. Medzi tie najlepšie patrí posilňovňa Kentoya, kde na vás čakajú špičkové stroje a skúsení osobní tréneri.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová