V čom nám prospieva vláknina v potravinách?

Vláknina by mala tvoriť podstatnú zložku našej stravy. Síce nemá žiadnu výživovú hodnotu, ale ceníme si ju pre niektoré jej vlastnosti. Jednou z nich je, napríklad, sýtiaci účinok. Vláknina totiž v tráviacom trakte napučí a vy máte pocit väčšieho zasýtenia. Ďalej napomáha k pravidelnému vyprázdňovaniu čriev ak vylučovaniu toxických látok z tela, ktoré na seba viaže.

Rozpustná a nerozpustná vláknina

Vlákninu delíme na rozpustnú a nerozpustnú. Rozpustnú by sme našli v ovocí a zelenine či v strukovinách a orechoch. Patrí medzi ňu, aj v poslednej dobe, stále známejšie psyllium, teda semienka skorocelu blšníkového. Nerozpustná sa nachádza v obilninách a zrnách. Hlavný rozdiel medzi nimi je ten, že nerozpustná vláknina prejde tráviacim traktom nestrávená. Potraviny bohaté na vlákninu sa zároveň vyznačujú zvýšeným množstvom iných zdraviu prospešných látok. Ako sú napríklad vitamíny, minerály alebo rastlinné bielkoviny.

Vlánina v obilninách av ovocí

Ďalej by sme si mohli vlákninu rozdeliť na obilnú a ovocnú. Ako názov napovedá, obilná vláknina sa vyskytuje hlavne v obilí, tzn. predovšetkým ovos, raž, jačmeň. Biela múka obsahuje vlákniny najmenej, pretože pri jej spracovaní sa zrno „ošúpe“ a najviac vlákniny je práve v tej šupke. Tento cenný „odpad“ by sme v obchode našli ako otruby (obsah vlákniny cca 30%). Zrná, z ktorých sa vyrába celozrnná múka, zostávajú celé. Preto aj obsah vlák-niny v celozrnných výrobkoch je podstatne vyšší. Ovocná vláknina alebo pektín, je zastúpená samozrejme v ovocí. Najviac ju obsahujú jablká, banány a rôzne bobule. Vďačíme jej za zníženie hladiny cholesterolu v krvi, či vyššie spomínané vylučovanie škodlivín, ktoré na seba viaže. Na záver by sme nemali zabudnúť ešte jeden cenný zdroj vlákniny, a tým je ľanové semienko. Viaže na seba tekutiny, preto je nutné ho, rovnako ako psyllium, veľmi zapiť. Oba tieto prostriedky nám pomáhajú bojovať proti zápche, hnačke či hemoroidoch.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová