Kedy a ako naučiť jazdiť dieťa na bicykli?

Nemôžete sa dočkať, až spoločne s deťmi vyrazíte na výlet na bicykloch? Ale nie sú na to ešte príliš malé? Kedy je vôbec vhodný čas na to, aby sa deti začali učiť jazdiť a ako im pritom pomôcť? Pripravili sme pre vás niekoľko praktických rád a odporúčaní, ktorých by ste sa počas „výcviku“ mali držať. Jedine tak budú cyklistické začiatky vašich najmenších príjemné a zábavné.

Odstrkovadlá a trojkolky sú skvelou prípravou na plnohodnotné kolo

Skvelým výcvikovým nástrojom, ktorý by ste dieťaťu mali dopriať už v útlom veku, je odrážadlo, ktoré nemá pedále. Dieťa si silne intuitívnu jazdu na odrážadle veľmi rýchlo osvojí a naučí sa odstrkovať a zatáčať. Na svoje prvé detské kolo potom zasadne s tým, že vie, do čoho ide. Na odrážadle sa môže drobček preháňať už od doby, kedy začne chodiť a má potrebnú výšku (pri posede musí dosiahnuť nohami na zem!). V praxi sa teda vek mierne líši, ale všeobecne ide o dobu okolo jedného a pol roka až dvoch rokov. Medzistupňom medzi odrážadlom a kolesom je stabilná trojkolka, na ktorej sa naučí šliapať.

Detské bicykle pre najmenších (12“ – 16“)

Detské bicykle sa, rovnako ako modely pre dospelých, líšia priemerom kolies. Pre najmenšie deti vo veku od 2 do 4 rokov sú určené bicykle vo veľkostiach 12“ až 16“. Pokiaľ dieťa nemá skúsenosti so šliapaním z kolobežky, môžete mu začiatky uľahčiť balančnými kolieskami, ale nezabudnite ich čo najskôr odstrániť. Dieťa si na ich prítomnosť veľmi rýchlo zvykne, čo môže viesť k zlým návykom. Pri prvých pokusoch dieťaťu pomôžte. Zrejme bude potrebovať popostrčiť a až potom našliapne na pedál a rozbehne sa. Ide o najťažšiu fázu a učenie nového pohybu, ktorý doteraz nepoznalo. Vždy sa pohybujte v jeho bezprostrednej blízkosti a buďte pripravená na to, aby ste ho mohli prichytiť. Sedlo mu nastavte do výšky, v ktorej dosiahne nohami na zem. Ako miesto na prvý nácvik zvoľte bezpečnú rovinu, kde dieťa získa istotu a nebude hroziť časté padanie. V opačnom prípade by mohlo k jazde získať negatívny vzťah až odpor. Ďalším krokom je brzdenie. Kolesá pre najmenších sú obvykle vybavené pedálovou brzdou, ktorá funguje zošliapnutím dozadu. Prednú brzdu na riadidlách vedia ovládať skôr staršie deti.

Bicykle pre skúsenejších cyklistov (20“ – 24“)

Akonáhle sa vaše dieťa naučí základy, jazdu si osvojí a samozrejme trochu povyrastie (odporúčaný vek je 7 až 9 rokov, ale záleží na fyzických dispozíciách), poobzerajte sa v segmente kolies o veľkostiach 20“ a 24“. Tieto bicykle sú väčšinou vybavené prehadzovačkou a čeľusťovými brzdami a dieťa si osvojí ďalší dôležitý návyk.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová