Aké je manželstvo s cudzincom?

V poslednej dobe môžeme vysledovať nový trend, ktorým je vzťah a potom sobáš s cudzincom. Podľa štatistík je každé desiate manželstvo v SR uzavreté s osobou inej národnosti. Väčšinou sa jedná o ženy Češky, ktoré vyhľadávajú zahraničných partnerov. Českí muži zrejme ešte potrebu po cudzinkách nepociťujú. Samozrejme, že riziká v sebe nesie každé manželstvo, ale to uzavreté s cudzincom je ešte o niečo rizikovejšie.

Určite nejde nahádzať všetkých cudzincov do jedného vreca. Dôležitú úlohu zohráva fakt, či si chcete vziať stredoeurópana, ktorých mentalita nie je tej našej príliš vzdialená. Alebo vaše srdce zahorelo láskou k mužovi zo vzdialených končín a odlišného vyznania. Než sa do sobáša vrhnete, treba racionálne uvážiť všetky pre a proti. Pozorujte nejakú dobu jeho rodinu, ich zvyky a názory. Zvážte, aké možnosti by ste v danej krajine mali, keby nastali problémy.

Predmanželská zmluva v takejto situácii tiež nie je na škodu. Medzinárodné inštitúcie, ktoré v týchto prípadoch riešia spory o deti a majetok, konajú totiž veľmi zdĺhavo a vyjde vás to celkom draho. Určite by sa hodila finančná rezerva, ktorú budete mať na svoje potreby. Väčšina problémov vo vzťahu sa prejaví až po nejakom čase. Bolo by teda naivné myslieť si, že keď na začiatku vzťahu nemáte s partnerom žiadne nezhody ani názorové rozpory, bude to tak stále.

Či už vás do vzťahu s cudzincom dohnalo sklamanie z tunajších mužov alebo vidina ekonomického „povýšenia“, či ste sa jednoducho len zamilovali, nenechajte sa upokojiť romantickými filmami, kde každý takýto vzťah končí happyendom. Zožeňte si čo najviac informácií o krajine, kam sa chcete presťahovať. Študujte chvíľu ich kultúru a hlavne študujte svojho nadchádzajúceho muža. Spýtajte sa ho na všetko, čo vás trápi alebo vám nie je jasné. Bez obalu sa však porozprávajte a ujasnite prípadné nezhody. Pokojne sa ho len tak nezáväzne spýtajte, ako si predstavuje výchovu detí, čo si myslia o ženách všeobecne a pod. Ako sa hovorí: „Dôveruj, ale preveruj“.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová