Nie je parfum ako parfum alebo viete si vybrať?

Chcete krásne voňať, ale vo svete parfumu sa nevyznáte? V tom prípade si vezmite k srdcu niekoľko nasledujúcich rád, ktoré sme pre vás pripravili. Prezradíme vám, ako si vybrať tú najkrajšiu vôňu, ktorá k vám bude dokonale sedieť!

Ako vybrať parfém?

Cesta k ideálnemu parfumu nie je taká zložitá, ako by sa na prvý pohľad mohla zdať. Pripravte si svoj čuch a vydajte sa do drogérie. Vašim vodítkom bude váš vkus. Majte však na pamäti, že parfém vonia inak na koži a na papierovom prúžku. Zároveň nikdy neskúšajte viac ako 3 parfumy – váš čuch sa unaví a voľba by nebola objektívna.

V každom flakóne parfum nenájdete

Čo je to vlastne parfém? Každá vôňa sa skladá z vonných kompozícií, ktoré boli rozriedené v rôznom množstve liehu. V naozajstnom parfume (extrakte) je ich 15 – 30 %, zatiaľ čo v parfumovej vode (Eau de Parfum) len 8 – 15 %. Vôňa s obsahom vonných kompozícií medzi 4 – 8 % sa nazýva toaletná voda (Eau de Toilette) a 3 – 5 % vonných kompozícií obsahuje kolínska voda (Eau de Cologne). Vôňa s vyšším obsahom vonnej kompozície je intenzívnejšia, trvanlivejšia a obvykle tiež drahšia. Parfémy sa hodia predovšetkým na slávnejšie príležitosti a toaletnú vodu alebo kolínsku využijete počas dňa. V lete sa snažte vyvarovať a orientálnym a koreneným vôňam – vás aj vaše okolie by z nich mohla rozbolieť hlava. Snažte sa ich využívať predovšetkým v zime a počas teplých mesiacov stavte na ľahšiu vôňu kvetín a citrusových plodov.

Rovnaká vôňa a napriek tomu unikátna

Ako je možné, že parfém, ktorý vám na kamarátke voňal, je na vás cítiť inak? Dôvod je prostý – výslednú vôňu totiž ovplyvňuje aj prirodzená vôňa pokožky. Z čoho sa parfém skladá? Parfém sa skladá z hlavy, tela a základu: Hlava – prvé, čo po nanesení parfumu ucítite, je takzvaná hlava. Charakterizuje jej sviežosť, arómu kvetín a ovocie. Telo – druhá fáza vône, v ktorej sa začnú prejavovať aj korenené zložky. Základ – najdlhšia fáza, ktorá je obvykle postavená na vôni dreva

Pár tipov na záver

Parfém chráňte pred slnečnými lúčmi a skladujte ho v miestnosti, kde teplota neprekračuje 20 stupňov. Životnosť parfumu môže byť dlhšia ako rok, ale akonáhle zmení svoju farbu (stmavne) a pod uzáverom sa objaví živičný prstenec, znamená to jediné. Je príliš starý a vy si budete musieť zaobstarať nový. Parfém nanášajte za ušnice, prípadne na lakťové a podkolenné jamky či zápästia. Jednoducho tam, kde je pokožka najprekrvenejšia. Vône s nižšou koncentráciou vonnej zložky môžete naniesť na oblečenie. Pokiaľ vône často striedate budete musieť svoje oblečenie častejšie prať. V opačnom prípade by sa vône medzi sebou miešali. Tak teraz už viete, ako vybrať parfum. Nie je na čo čakať - hurá nakupovať!

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová