Ako správne behať a chudnúť?

Chcete svoj voľný čas investovať do zdravia a budovania lepšej postavy? Úmornú drinu v posilňovni dnes nechajme bokom a zamerajme sa na pohyb, ktorý zvládnete aj vy. Aby tiež nie, behanie je úplne prirodzené a patrí medzi najefektívnejšie spôsoby ako schudnúť. Nebudete potrebovať žiadne drahé vybavenie a okrem toho, že vďaka nemu zhodíte pár kíl, budete zároveň relaxovať a odpočívať. Prezradíme vám, ako správne behať a na čo si dať pozor.

>Vy

Behanie a chudnutie Ak nemáte s behaním žiadne skúsenosti a ak nepatríte medzi fyzicky zdatnejších jedincov, neponáhľajte. Začnite pomaly, napríklad len rýchlejšou chôdzou a prekladajte ju krátkymi úsekmi behu. Pokiaľ to počas svojich prvých bežeckých dní preženiete, nevyhnete sa svalovej horúčke, ktorá vám môže behanie nadobro znechutiť. Časom si vaše telo na „novú“ aktivitu zvykne a sama sa budete čudovať, čo zvládnete.

Ak sa chystáte behať predovšetkým kvôli chudnutiu, mali by ste sa behu oddávať pravidelne min. 3x týždenne. Ideálny je pondelok, streda a piatok – a víkend využijete na relaxáciu.

Pozor! Aby sa pri behaní začali spaľovať tuky, musíte sa dostať na správnu tepovú frekvenciu. Na presnom údaji, ktorý by vám mal tepový merač ukazovať, sa síce odborníci presne nezhodli, ale všeobecne platí, že telo spaľuje tuky pri cca 60 – 70 % maximálnej tepovej frekvencie. Jej presnú hodnotu vám prezradí lekár, prípadne použite tento vzorec: 220 – váš vek = TP max.

>Ti

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová