Ako správne behať a chudnúť?

Chcete svoj voľný čas investovať do zdravia a budovania lepšej postavy? Úmornú drinu v posilňovni dnes nechajme bokom a zamerajme sa na pohyb, ktorý zvládnete aj vy. Aby tiež nie, behanie je úplne prirodzené a patrí medzi najefektívnejšie spôsoby ako schudnúť. Nebudete potrebovať žiadne drahé vybavenie a okrem toho, že vďaka nemu zhodíte pár kíl, budete zároveň relaxovať a odpočívať. Prezradíme vám, ako správne behať a na čo si dať pozor.

Vybavenie, s ktorým sa vám bude behať lepšie

V úvode sme spomenuli, že nebudete potrebovať žiadne drahé pomôcky, napriek tomu by vo vašej výbave nemala chýbať kvalitná bežecká obuv. V nevhodne zvolených topánkach budú vaše svaly trpieť, môže sa vám poškodiť klenba chodidla av prípade pravidelného behania dôjde k narušeniu celej rovnováhy tela. Kvalitné topánky na behanie hravo absorbujú nerovnosti (typ podrážky preto vyberajte s ohľadom na prostredie, v ktorom budete behať) a stlmí došľap tak, aby nedochádzalo k narušovaniu klenby. Predpokladáme, že budete chcieť behať štýlovo a zaobstaráte si aj bežecké oblečenie, ktoré nielenže dobre vyzerá, ale zároveň vám poskytne dostatočný komfort bez toho, aby vás obmedzovalo v pohybe. Medzi ďalšie praktické doplnky pre beh patria napr. bežecké ľadvinky, ktoré pojmú fľaše s pitím a pár drobností ako je mobil či kľúče.

Ako začať s behaním?

Behanie a chudnutie Ak nemáte s behaním žiadne skúsenosti a ak nepatríte medzi fyzicky zdatnejších jedincov, neponáhľajte. Začnite pomaly, napríklad len rýchlejšou chôdzou a prekladajte ju krátkymi úsekmi behu. Pokiaľ to počas svojich prvých bežeckých dní preženiete, nevyhnete sa svalovej horúčke, ktorá vám môže behanie nadobro znechutiť. Časom si vaše telo na „novú“ aktivitu zvykne a sama sa budete čudovať, čo zvládnete. Ak sa chystáte behať predovšetkým kvôli chudnutiu, mali by ste sa behu oddávať pravidelne min. 3x týždenne. Ideálny je pondelok, streda a piatok – a víkend využijete na relaxáciu. Pozor! Aby sa pri behaní začali spaľovať tuky, musíte sa dostať na správnu tepovú frekvenciu. Na presnom údaji, ktorý by vám mal tepový merač ukazovať, sa síce odborníci presne nezhodli, ale všeobecne platí, že telo spaľuje tuky pri cca 60 – 70 % maximálnej tepovej frekvencie. Jej presnú hodnotu vám prezradí lekár, prípadne použite tento vzorec: 220 – váš vek = TP max.

Tip na záver

Nezabudnite, že pred behom je veľmi dôležité preťahovanie alebo stretching. Pri dôkladne pretiahnutom svalstve nehrozí, že počas pohybu dôjde k zraneniu. Pretiahnite si nielen nohy, ale aj ruky a zvyšok tela, pretože ho pri behaní. To isté urobte aj po behu - predídete bolesti svalov.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová