Čo sú to kŕčové žily a ako ich liečiť?

Kŕčové žily, odborne varixy, sú chronickým žilovým ochorením. Jedná sa o rozšírené žily, v neskoršom štádiu vystupujúce nad povrch tela. Postihujú ako mužov, tak aj ženy, ale tie o niečo viac. Najčastejšie sa objavujú na dolných končatinách, ale pokojne ich môžete nájsť aj inde po tele. Najbežnejšou príčinou je menejcennosť žilovej steny.

Ako kŕčové žily vznikajú?

Pri ich vzniku hrá veľkú rolu dedičnosť. K ďalším rizikovým faktorom sa radí hormonálna liečba, dlhé státie, nadváha, tehotenstvo a málo pohybu. Viac ohrození sú aj fajčiari. Medzi prvotné príznaky varixov patrí pocit ťažkých nôh, opuchy, mravčenie a kŕče v lýtkach. Najmä ženy najviac trápi estetická stránka choroby, kŕčové žily však môžu viesť aj k váženejším komplikáciám, napr. k vredu predkolenia. Ak ste teda varixy na svojom tele zaznamenali, treba túto situáciu vyriešiť.

Prírodná liečba kŕčových žíl

Liečenie kŕčových žíl prebieha buď konzervatívnou, alebo radikálnou metódou. V počiatku choroby lekári väčšinou volia konzervatívny postup. Ten obsahuje iba podporné prostriedky na zmiernenie bolesti a oddiali rozvoj choroby. Zahŕňa predovšetkým lieky, masti a nosenie kompresívnych pančúch. Tiež je možné uchýliť sa k rôznym špeciálnym cvikom, ktoré zároveň pomáhajú lepšiemu spätnému toku krvi v žilách. Niekedy pomôžu aj osvedčené babské rady na kŕčové žily, napokon vyskúšať sa má všetko, čo by mohlo zabrániť operácii.

Operácia kŕčových žíl

Na odstránenie kŕčových žíl je potreba radikálnej metódy, tou je chirurgický zákrok. Operácia sa vykonáva pri miestnom znecitlivení, veľkosť rezu býva 3 – 5 mm, teda aj po kozmetickej stránke je efektívnym riešením. Existuje ešte menej invazívna metóda, než tá chirurgická. A to, odstránenie varixov laserom. Medzi jej výhody patrí vysoká účinnosť a šetrnosť po zdravotnej aj estetickej stránke. Navyše nie je potreba dlhodobej pracovnej neschopnosti, ale toto riešenie nie je hradené zdravotnou poisťovňou. Ak máte genetické predpoklady na tvorbu kŕčových žíl, je ťažké ich vzniku predchádzať. Jedinou prevenciou môže byť dostatok pohybu, prípadne užívanie doplnkov stravy a vitamínov na tieto účely vhodným.

Publikované: 05. 03. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Alena Vránová